VIZSGAANYAG
Magyarországi Wado-Ryu Karate Szövetség hivatalos vizsgaanyaga.
A vizsgára bocsájtás feltételei:
- Rendszeres részvétel az edzéseken
- Szorgalmas és odaadó edzés munka minden edzésen
- A Karate-do szellemiségével összeegyeztethető jellem és magatartás (NEM CSAK AZ EDZÉSEKEN!)
- Nincs elmaradás a szövetségi tagdíjakkal és a tanfolyami díjakkal sem
- Letelt az utolsó vizsga óta a minimális kivárási idő.
Viszont ez önmagában nem jelenti azt, hogy mindenki rögtön elég felkészült is lenne a következő fokozat megszerzésére ahogy eltelt a kivárási ideje! Ez csupán a kiemelkedő tehetséggel és szorgalommal rendelkező karatésokra érvényes. A vizsgára akkor érdemes jelentkezni, amikor a vizsgaanyag minden technikáját magabiztosan elsajátította a karatéka.
- A vizsgára való jelentkezéshez mindig szükséges a Mestered beleegyezése, ajánlása is, főleg abban az esetben, ha esetleg más Mesternél, például a szövetség nyári edzőtáborában kívánasz vizsgát tenni, legyen ez kyu-vizsga, vagy dan-vizsga!
|
|
Gyermek és felnőtt fokozatok:
A fokozatok megszerzését illetően némi eltérés van a gyerekek és a felnőttek között. A gyerekek fiatal korban olyan készségekre és képességekre tehetnek szert, amire felnőtt korban már csak korlátozottabban van lehetőség, ezért a gyerekek oktatása során sokkal ezek fejlesztésére sokkal nagyobb hangsúlyt fordítunk, és az életkori sajátosságokból adódóan sem várható el a technikák tökéletes precizitással és erőbedobással történő kivitelezése.
A felnőtteknél is fontos szerepet kap a készségek és képességek fejlesztése és fenntartása, viszont a technikák csiszolása és a harcművészeteket jellemző viselkedésforma és gondolkodás sokkal nagyobb hangsúlyt kap mint a gyerekeknél .
A fent említett okokból kifolyólag a gyerekeknél köztes fokozatok beiktatása mindenképpen fontos! Ez által átlagos esetben a gyerekek is évente egyszer új fokozatra léphetnek, de ezek a fokozatok nem jelentenek minden esetben új övszínt. Nagyon fontos hogy a gyerekekbe ne tápláljunk olyan reményeket, hogy minden vizsgán új színű övet szerezhetnek, mert az esetek többségében kudarcként éri őket a következő fokozat a csík megszerzése, ahelyett. hogy örömmel fogadnák!
Azoknál a gyerekeknél akik rendszeresen versenyeznek különben is fontos, hogy a velük azonos képességű gyerekekkel együtt versenyezzenek, és ne tegyük ki őket felesleges kudarcoknak!
A megszerzett övszín és a hozzá kötődő elvárások:
Ne feledd, nem csupán a vizsgán kell jól teljesítened, egy új fokozat megszerzése után minden edzésen a fokozatodnak megfelelő elvárásokat teljesítened kell, mind fizikai mind szellemi értelemben!
Ahogy egyre magasabb fokozatot érsz el, úgy egyre nagyobb odaadással és egyre pontosabban, erősebben kell a gyakorlatokat végrehajtanod, ezzel példát mutatva az alacsonyabb fokozatú társaidnak! Példamutató magatartásoddal segíted mestered munkáját, és te magad is jobban fogsz fejlődni!
|